Przychodzi pora popołudniowego spaceru. Widzisz wpatrzone w siebie oczy psa, który z utęsknieniem wyczekuje długiego spaceru i serce Ci pęka, ponieważ on jeszcze nie wie, że dziś znów czeka was krótkie wyjście przed dom. Nastał trudny czas – nie tylko dla ludzi, którzy muszą ograniczyć codzienne aktywności poza domem do minimum, ale również dla ich psów, którym często musi wystarczyć jedynie krótki spacer na trawnik przed domem. Akcja #zostanwdomu, choć oczywiście w pełni zrozumiała, nie jest łatwa dla naszych psów – jak pomóc im psychicznie przetrwać pandemię?
#Zostanwdomu a Pies
Choć początkowo wydawać się mogło, że na zdalnej pracy wielu z nas najbardziej skorzystają nasze czworonogi, które nieprzyzwyczajone są do obecności właściciela w domu niemal 24 h/dobę, rzeczywistość okazała się mniej przyjemna. Czas pandemii to nie tylko zdalna praca, ale przede wszystkim ograniczenie aktywności poza domem do niezbędnego minimum. Oczywiście właściciele psów, o ile nie przebywają na kwarantannie, mają prawo do wyprowadzania swoich czworonogów, jednak niewiele osób decyduje się teraz na długie spacery. Nie każdy ma możliwość wyjazdu poza miasto czy wystarczająco dużą działkę pod domem, by pies mógł się swobodnie wybiegać. Zamknięcie parków, bulwarów itp. to kolejne utrudnienia, które skazują wiele osiedlowych czworonogów na ekspresowy spacer pod blokiem. A spacer to dla psa nie tylko załatwienie potrzeb fizjologicznych. Oczywiście sytuacja jest zrozumiała dla ludzi, jednak zupełnie nie rozumieją jej nasze psy, którym brakuje codziennych atrakcji, ruchu i aktywności. Izolacja ta potrwa jeszcze jakiś czas, dlatego warto ułatwiać ją pupilowi, jak tylko możemy.
Zwiększ aktywność w domu
Wiele psów przyzwyczajonych jest do długich spacerów i atrakcyjnych zabaw na świeżym powietrzu. Z wiadomych względów lepszym rozwiązaniem będzie aktualnie zwiększenie aktywności domowej. Jest na szczęście wiele pomysłów na pobudzające zabawy z psem w domu. Możesz pomyśleć o zabawkach edukacyjnych, takich jak ulubione przez psy Kongi lub innego typu zabawki do żucia. Ciekawym pomysłem jest również nauka sztuczek – teraz będziesz mieć wystarczająco dużo czasu, by wytrenować swojego psa i nauczyć go ciekawych komend. Dla niego również będzie to forma rozrywki, która przełamie codzienną rutynę. Jeśli masz odpowiednio duże mieszkanie i ugodowychsąsiadów, możesz nawet poćwiczyć z psem aportowanie w domu lub wprowadzić aktywności węchowe (znalezienie ukrytej zabawki itp.). W Internecie dostępnych jest ponadto wiele ćwiczeń fitnessowych dla psów i ich właścicieli – jeśli masz odwagę, spróbuj!Nie przekarmiaj!
Nie przekarmiaj psa!
Pamiętaj, że czas izolacji to jednak czas zmniejszonej aktywności fizycznej czworonoga. Będąc w domu z pewnością nieraz dasz się zaczarować pięknym oczkom proszącym o przekąskę, psie ciasteczko itp. Nie przesadzaj jednak z dokarmianiem swojego pupila w tym czasie, ponieważ skończyć się to może dla niego nadmiarowymi kilogramami, a te to nie tylko kwestia wyglądu, ale również kondycji i zdrowia. Ważąca 60 kg osoba nie odczuje nadmiernie dodatkowego 1 kg, ale już dla ważącego 7 kg psa będzie to spora różnica.
Pamiętaj również od odpowiednim doborze karmy.
Dla psów o zmniejszonej aktwności fizycznej, lub psów z nadwagę polecamy karmę Vollmers Crossis Light