Dlaczego pies sika w domu?

Pies może załatwiać się w domu z wielu powodów. Odpowiedź na pytanie, dlaczego pies sika w domu, w przypadku szczeniaków jest dość prosta. Najczęściej wiąże się to przede wszystkim z faktem, że szczeniaki nie są jeszcze w stanie kontrolować swoich zwieraczy. Nierzadko zdarza się jednak, że dorosły pies również może załatwiać swoje potrzeby w domu.

W przypadku psów starszych sprawa może być nieco bardziej skomplikowana. Jeśli chodzi np. o psy adoptowane ze schroniska, mogą one nie mieć jeszcze doświadczenia w kwestiach związanych z przebywaniem w mieszkaniu lub domu. W związku z powyższym mogą występować u nich problemy z załatwianiem swoich potrzeb poza domem.

Są również sytuacje, kiedy pies nagle zaczyna załatwiać się w domu, na podłogę, pomimo że wcześniej tego nie robił. W takiej sytuacji może okazać się, że ma on poważne problemy zdrowotne, które najczęściej wymagają wizyty u weterynarza. W grę mogą wchodzić np. choroby układu moczowego, a także przeziębienie oraz cukrzyca, która zwiększa pragnienie psa i tym samym powoduje częstsze oddawanie moczu.

Nierzadko odpowiedzą na pytanie, dlaczego pies załatwia się w domu, mogą być także występujące u pupila lęki albo nerwowość. Przyczyną mogą być również zbyt krótkie spacery – kilkuminutowy spacer może nie być wystarczający na całkowite opróżnienie pęcherza psa. Do sytuacji, kiedy pies sika w domu, doprowadzić mogą także popełniane przez właścicieli nieświadomie błędy wychowawcze. Dopiero znając przyczynę załatwiania się psa w domu, można zacząć szukać odpowiedzi na pytanie, jak oduczyć psa sikania w domu.

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Znamy już odpowiedź na pytanie, dlaczego pies sika w domu. Wiele osób zastanawia się, jak oduczyć psa sikania w domu, jeśli dojdzie już do sytuacji, kiedy pupil zacznie załatwiać się na podłogę.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na fakt, że każdy pies ma inny organizm, a także ma odmienny charakter oraz przeszłość. Bardzo ważne jest więc obserwowanie zachowań oraz zwyczajów czworonożnego przyjaciela. Pomocny może okazać się trening czystości, który nie należy do czynności skomplikowanych, jednak wymaga przede wszystkim cierpliwości oraz zrozumienia, a także pełnego wsparcia ze strony właściciela. Jeśli zwierzę załatwia się w domu, nie należy na nie krzyczeć, a tym bardziej używać wobec niego przemocy, ponieważ efekt będzie odwrotny do zamierzonego.

Jeśli pies jest chory, pomocna może okazać się mata chłonna, która stanowić będzie miejsce do załatwiania potrzeb. Konieczna będzie wówczas wizyta u weterynarza i wykonanie badań moczu oraz krwi, na podstawie których weterynarz ustali przyczynę takiego stanu.

W momencie, kiedy pies znajdzie się w domu, należy jak najszybciej rozpocząć trening czystości. W przypadku szczeniaków warto chodzić z nimi na spacer kilkanaście minut po posiłku oraz po drzemce, a także po zabawie (zwłaszcza tej ekscytującej). Początkowo spacery powinny być dość częste. Warto za każdym razem pamiętać o okazywaniu swojej radości po załatwieniu się pupila na dworze oraz nagradzaniu psa, podając mu np. ulubiony przysmak.

Z czasem pies będzie już wiedział, że dwór to odpowiednie miejsce na załatwianie swoich potrzeb. Dzięki takim czynnościom pies nauczy się, że miejscem na załatwianie swoich potrzeb jest dwór, a nie domowa podłoga – regularne spacery z pewnością przyniosą oczekiwany efekt.

Similar Posts