co mówią przepisy?

Do przewiezienia psa samochodem trzeba odpowiednio się przygotować. W pierwszej kolejności należy zapoznać się z przepisami określającymi, jak przewozić psa w samochodzie. W naszym kraju nie zostały jednak do końca sprecyzowane przepisy mówiące o tym, jak powinien wyglądać przewóz psa w samochodzie. Niemniej jednak pod uwagę należy wziąć między innymi artykuł 60 punkt 1 kodeksu karnego, zgodnie z którym kierowca nie może korzystać z samochodu w sposób, który może zagrażać pasażerom oraz osobom znajdującym się poza pojazdem. Z kolei artykuł 1 ustęp 2 o ochronie zwierząt mówi, że w przypadku kwestii nieuregulowanych w ustawie, w przypadku zwierząt, powinny zostać zastosowane przepisy określające przewóz ładunku. Zgodnie z nimi ładunek powinien być odpowiednio zabezpieczony przed zmianą położenia oraz przemieszczaniem się, by nie utrudniał kierowania pojazdem. Za złamanie tych przepisów kierowcy grozi kara grzywny.

Z kolei artykuł 6 ustęp 2 ustawy o ochronie zwierząt mówi, że niedopuszczalne jest przewożenie zwierząt w złych warunkach, które mogą wywołać u nich stres oraz niepotrzebne cierpienie. Przewożenie psa w samochodzie powinno odbywać się więc przede wszystkim w sposób bezpieczny zarówno dla niego, jak i dla pasażerów pojazdu. Taki przewóz może uchronić kierowcę, pasażerów oraz czworonoga przed niebezpiecznymi sytuacjami, do których może dojść np. przez nieuwagę związaną z niewłaściwe zabezpieczonym czworonogiem i innymi niespodziewanymi sytuacjami.

Jak przewozić psa w samochodzie?

Inaczej powinien wyglądać przewóz psa w samochodzie małej lub średniej rasy, a inaczej powinno wyglądać przewożenie psa w samochodzie rasy większej. Jak przewozić psa w samochodzie? Małe i średnie psy najlepiej przewozić na tylnym siedzeniu, pamiętając jednocześnie o przypięciu ich specjalnymi pasami – najlepiej w formie szelek. Można umieścić je również w transporterze, który powinien być odpowiednio przymocowany, by w przypadku gwałtownego hamowania nie mógł się przemieszczać wewnątrz pojazdu. Sprawdzić się może zarówno transporter plastikowy, jak również torba plastikowa. Nie zaleca się jednak przewożenia psów w transporterze umieszczonym między siedzeniami, ponieważ w przypadku niespodziewanego hamowania lub wypadku komunikacyjnego może on zostać zgnieciony. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również siedzisko samochodowe dla czworonoga. W przypadku szczeniąt sprawdzić się może krótka smycz, której najważniejszym zadaniem jest zapobieganie przesunięciu się psa w trakcie podróży.

Psy dużych ras najlepiej przewozić w klatce, którą umieszcza się w bagażniku. Właściciele muszą jednak pamiętać, by przestrzeń bagażnika była połączona z kabiną, ponieważ pies w trakcie podróży przez cały czas powinien mieć dostęp do świeżego powietrza. Wielkość klatki należy dostosować do rozmiaru naszego czworonożnego przyjaciela. Powinna być ona na tyle duża, by pies mógł się w niej swobodnie obracać oraz miał miejsce, by się położyć. Jako nagrodę za grzeczne siedzenie we wskazanym miejscu lub w klatce znajdującej się w bagażniku można nagrodzić go np. pochwałą słowną lub podać pupilowi jego ulubiony przysmak.

Przewóz psa w samochodzie – skutki nieodpowiedniego przewożenia pupila

Skutków związanych z niewłaściwym przewożeniem psa w samochodzie może być wiele. Niewłaściwe zabezpieczony pies miotany po samochodzie może stanowić poważne zagrożenie zarówno dla kierowcy, jak i dla wszystkich pasażerów znajdujących się w samochodzie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niewłaściwy przewóz psa w samochodzie, który trzymany jest np. na kolanach lub swobodnie porusza się po aucie, może niespodziewanie zasłonić widoczność kierowcy. Taka sytuacja może doprowadzić do wypadku komunikacyjnego. Przewożenie psa w samochodzie, który nie jest zabezpieczony pasami, może przyczynić się do wystąpienia u niego groźnych dla zdrowia urazów, które mogą być efektem uderzenia psa o elementy kabiny samochodu w wyniku przemieszczania się będącego np. skutkiem hamowania. Przy gwałtowniejszym hamowaniu dojść może nawet do śmierci pupila, która może zostać spowodowana np. przez groźne urazy wewnętrzne.

Warto również dodać, że pies w trakcie jazdy samochodem nie powinien wyglądać poza okno, ponieważ może stać się to przyczyną przewiania i przeziębienia czworonoga. Dojść może również do sytuacji, w której pies może zostać uderzony przedmiotami, które mijają pojazd, w którym się znajduje. Przy większej prędkości istnieje również ryzyko, że pies wypadnie przez okno poza samochód i zostanie potrącony przez inny pojazd, co może skończyć się dla niego tragicznie.

Similar Posts