Dieta psa – na co zwrócić uwagę?
Pokarm, który podajemy psu powinien być dostosowany do jego potrzeb żywieniowych, w tym wieku, wagi, aktywności fizycznej i indywidualnych cech oraz upodobań. Należy pamiętać, że zadaniem pożywienia jest dostarczanie niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Czego nie może jeść pies? W diecie nie powinny znajdować się produkty, które mogą mu zaszkodzić. Nasze czworonogi trawią inaczej niż my, więc nieprawidłowa dieta może skończyć się dla nich nie tylko chwilową niestrawnością, ale również poważnymi problemami zdrowotnymi.
Czego nie może jeść pies – lista produktów zakazanych
- Czekolada – psy absolutnie nie powinny jeść czekolady oraz produktów z dodatkiem czekolady i kakao. Zawarta tu teobromina należy do najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych u psów, a w ciężkich przypadkach może nawet przyczynić się do ich śmierci związanej z uszkodzeniem nerek. Najgroźniejsza dla psów jest gorzka czekolada – warto zaznaczyć, że niebezpieczne jest nie tylko jednorazowe podanie dużej dawki czekolady, ale również systematyczne podawanie jej psu w mniejszych ilościach.
- Winogrona i rodzynki – pies nie powinien dostawać świeżych winogron, ponadto szkodliwe są dla niego również rodzynki. Już zjedzenie kilku-kilkunastu sztuk winogron przez psa może powodować objawy zatrucia oraz prowadzić do ciężkiej niewydolności nerek, która to jest już niebezpieczna dla życia czworonoga.
- Kości – choć wydawać by się mogło, że kości psy jadły i jeść będą, nie powinny być one składnikiem psiej diety, zwłaszcza po obróbce termicznej. Kości mogą utkwić w gardle, a oprócz tego posiadają ostre krawędzie, które mogą uszkodzić układ pokarmowy zwierzaka. Gotowane kości są tym, czego nie może jeść pies ponadto dlatego, że niestrawione mogą gromadzić się w jelitach i powodować zaparcia lub wymioty.
- Grzyby – grzyby są przede wszystkim ciężkostrawne. Choć te jadalne nie powinny stanowić zagrożenia życia psa, to z pewnością nie są potrzebne w jego diecie. Warto zaznaczyć, że przyzwyczajenie psa do smaku grzybów może skutkować tym, że w czasie spaceru będzie on podjadał napotkane grzyby, w tym również te trujące, które mogą być dla niego niebezpieczne. Pestki jabłek i innych owoców – o ile jabłka mogą być podawane psu, to trzeba bardzo uważać na ich pestki, które w procesie trawienia przekształcają się w trującą substancję blokującą proces oddychania komórkowego. Niebezpieczne dla psów są również pestki innych owoców, w tym wiśni, czereśni, śliwek, moreli i brzoskwiń, które mogą prowadzić do niedrożności jelit lub po
rozgryzieniu – do zatrucia pokarmowego. - Cebula, czosnek, szczypiorek – psy nie powinny jeść tego typu produktów, ze względu na uwalniające się podczas trawienia toksyny (dwusiarczki), które mogą prowadzić do uszkodzenia krwinek czerwonych oraz hemoglobiny, co może skutkować anemią i osłabieniem zwierzaka, a w poważniejszych przypadkach może skończyć się żółtaczką, niewydolnością nerek lub nawet śmiercią zwierzęcia.
Dbaj o dietę psa, a zadbasz o jego zdrowie!
Choć piękne psie oczy niejednokrotnie prosić Cię będą o podzielenie się swoim posiłkiem, pamiętaj, że liczy się nie chwilowa przyjemność, a zdrowie i życie Twojego przyjaciela. Mamy nadzieję, że powyższa lista „czego nie może jeść pies”, choć nie zawiera jeszcze wszystkich zakazanych produktów, z pewnością pomoże uniknąć wielu pomyłek, które mogłyby skończyć się tragicznie. Na błagalne psie oczka polecamy naturalne smakołyki dla psa – oczywiście w kontrolowanych ilościach!