Wychowanie psa – kiedy najlepiej zacząć?

Marzeniem wielu właścicieli czworonogów jest posiadanie dobrze wychowanego psa. Prawidłowe
wychowanie psa bardzo dobrze wpływa między innymi na relacje pomiędzy pupilem a
czworonogiem. Związane jest ono z wyrabianiem u psa dobrze utrwalonych nawyków, które pozwolą mu czuć się bezpiecznie w swoim otoczeniu.

Nad wychowaniem warto pracować już w pierwszych dniach życia szczeniaka. Wielu rzeczy pies jest w stanie nauczyć się samodzielnie, jednak bardzo dobrze jest wprowadzić także różne elementy szkolenia. Dzięki wcześniejszemu przeszkoleniu psa prawdopodobieństwo przejawiania u niego niepożądanych zachowań będzie z pewnością mniejsze.
Jak dobrze wychować psa? Warto zacząć od tego, by nie stosować metod, które polegają na
straszeniu oraz krzyczeniu na naszego czworonożnego przyjaciela. Takie metody na pewno nie
przyniosą oczekiwanego efektu, a jedynie mogą sprawić, że pies będzie się nas niepotrzebnie bał.


Wychowywanie psa od małego


Już małe psy powinny opanować podstawowe umiejętności, do których należy m.in. załatwianie
potrzeb fizjologicznych podczas spaceru, a także reagowanie na wydawanie podstawowych komend
oraz samodzielne zostawanie w domu. Ważna jest tutaj cierpliwość oraz obserwacja naszego pupila.

Jak dobrze wychować psa?

Ze szczeniaczkiem należy wychodzić regularnie na spacery – na początku najlepiej co 2-3 godziny, w szczególności po posiłkach. Za postępy psa powinniśmy nagradzać pochwałą oraz przysmakiem. Podobnie powinny wyglądać treningi związane z reagowaniem na wydawane komendy. Dzięki nim pies nauczy się, co może robić, a czego mu nie wolno.

Warto zwracać się do niego po imieniu. Wychowanie psa polega również na uczeniu go siadania, czy też chodzenia na luźnej smyczy.

Jak wychować psa, by mógł samodzielnie zostawać w domu?

Nauka powinna być prowadzona małymi korkami – początkowo psa powinniśmy zostawiać samego na chwilę, a następnie stopniowo czas ten należy stopniowo wydłużać. Nie należy również zapominać o zapewnieniu mu bezpieczeństwa w domu na czas naszej nieobecności. Warto zostawić pupilowi w tym czasie zabawki, dzięki którym nie będzie się nudzić.


Jak dobrze wychować psa starszego?


Każdego psa można „dobrze wychować”, bez względu na rasę, czy też wiek. To, jak dobrze
wychowamy psa, zależy przede wszystkim od naszego podejścia do pupila, a także od zaangażowania, chęci do nauki oraz częstotliwości prowadzonych wspólnie treningów.

Każdy starszy pies jest inny, ponadto każdy żyje w innych warunkach, stąd też jego doświadczenia oraz reakcje na obecność innych osób oraz zwierząt mogą być inne. Jak wychować psa? Jeśli chodzi o wychowanie psa starszego, wiąże się ono między innymi z poznawaniem go oraz wykonywaniem z nim wielu rzeczy wspólnie.

Starszego psa powinniśmy wychowywać metodami pozytywnymi, które polegają między
innymi na pochwałach oraz nagradzaniu go za zachowania, jakich od niego oczekujemy. Proces ten może być nieco trudniejszy niż w przypadku szczeniaków, jednak wystarczy odrobina chęci i
cierpliwości, a z pewnością dobrze wychowamy naszego psa.

Similar Posts