Pies nie chce suchej karmy – prawdopodobne przyczyny

Choć pierwsze, co przychodzi na myśl właścicielom czworonogów, gdy pies nie chce jeść suchej karmy, to jego wybredność i wyrafinowane podniebienie, konieczne jest sprawdzenie stanu uzębienia i dziąseł pupila. Warto udać się do weterynarza, bo być może panujący w jamie ustnej stan zapalny sprawia, że gryzienie twardej karmy jest dla psa bolesne.

Jeśli wyeliminujemy przyczynę zdrowotną, warto przyjrzeć się codziennej diecie pupila – być może popełniamy błędy żywieniowe i to z nich wynika niechęć psa do spożywania suchej karmy. Dokarmianie pupila smacznymi kąskami między posiłkami, czy wręcz częstowanie go z własnego talerza daje mu sygnał, że warto chwilę się przegłodzić i poczekać na coś lepszego. Gdy pies nie chce suchej karmy, warto ponadto dokładniej przeanalizować jej skład i jakość – większość marketowych marek dedykowanych psom niestety nie nadaje się dla psów, ponadto karma może być po prostu niesmaczna dla psa lub zwietrzała.

Co zrobić, żeby pies jadł suchą karmę ze smakiem? Postawić nie na atrakcyjną cenę marketową a na jakość pokarmu od sprawdzonego producenta.

Pies nie chce jeść suchej karmy – co może pomóc?

Urozmaicona dieta czworonoga to podstawa. Trzeba wiedzieć, że dobrej jakości sucha karma dla psa to nie tylko zbilansowana dawka składników odżywczych i witamin, ale także sposób dbania o psie zęby, gdyż jej gryzienie pomaga oczyścić zęby z osadu i zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Jest to także opcja wygodna, gdy wyjeżdżamy lub nie mamy możliwości gotowania psu domowych posiłków.

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, żeby pies jadł suchą karmę, pamiętaj, że każda zmiana rodzaju diety powinna być procesem stopniowym. Na początek można mieszać suchą karmę z mokrym jedzeniem lub mięsem, stopniowo zwiększając ilość dosypywanych do niego chrupek. Gdy pies nie chce suchej karmy, pomocne może być również początkowe nasączanie chrupek wywarem mięsnym, olejem lub tranem dedykowanym psom. Warto w tym czasie ograniczyć także przekąski i smakołyki, którymi pupil jest rozpieszczany.

Co zrobić, żeby pies jadł suchą karmę?

Jeśli pies nie chce jeść suchej karmy, trzeba przygotować się na dłuższe zmaganie, które wymagać będzie konsekwencji i nieugiętości. Czworonogi potrafią być uparte, a na swoje piękne oczka wymusić mogą niemal wszystko.

Co zrobić, żeby pies jadł suchą karmę?

Nie patrzeć na jego proszące oczęta, tylko wytrwale proponować psu zmianę preferowanych dotychczas nawyków żywieniowych. Pies z pewnością będzie na początku buntować się i okazywać swoje niezadowolenie przy zbliżaniu się do miski, może ponadto próbować wziąć właściciela na litość i czasowo odmówić posiłków, czekając na coś smaczniejszego. Jeśli ulegniemy, widząc, że pies nie chce suchej karmy, on nauczy się, że takie zachowanie skutkuje i bardzo ciężko będzie nam wprowadzić suchą karmę do jego diety. Jak widać konsekwencja to podstawa, podobnie jak dobrej jakości karma od godnego zaufania producenta oraz upewnienie się, czy stan zdrowia pupila jest prawidłowy.

Similar Posts