Wypadanie sierści u psa – przyczyny
Zasadniczo wypadanie sierści u psa jest zjawiskiem normalnym i niegroźnym dla naszego pupila. Psy gubią sierść zwłaszcza jesienią i wiosną – wraz ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Ma to na celu dostosowanie okrywy włosowej i ciepłoty ciała psa do temperatury panującej na zewnątrz. Jesienią pupile gubią stare włosy, a w zamian pojawiają się nowe, które znacznie lepiej dostosowują się do warunków termicznych panujących zimą. Z kolei na wiosnę psy pozbywają się nadmiaru włosów, które zapewniały im ochronę przed niskimi temperaturami w zimie. Często linienie psa może być spowodowane również reakcją stresową na konkretną sytuacją lub silny bodziec zewnętrzny. Wypadanie sierści ma miejsce również w momencie, kiedy pies gubi szczenięcą szatę na rzecz dorosłej. Często jednak zdarzają się sytuacje, kiedy obserwujemy nadmierne wypadanie sierści u psa – wówczas możemy mieć powody do niepokoju.
Nadmierne wypadanie sierści u psa – przyczyny
Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak ograniczyć wypadanie sierści u psa – w pierwszej kolejności powinniśmy poznać prawdopodobne przyczyny takiego stanu. Do głównych przyczyn nadmiernego wypadania sierści u psa możemy zaliczyć:
- Alergie – objawem może być np. bardzo silny świąd skóry, który powoduje, że pies drapiąc się – uszkadza sierść, co może prowadzić do jej wypadania.
- Nieprawidłowa dieta – nadmierne linienie u psa bardzo często jest wynikiem niedożywienia lub niedoboru witamin oraz makro- i mikroelementów.
- Choroby genetyczne lub uszkodzenia mechaniczne, którym najczęściej towarzyszy swędzenie.
- Pasożyty – nadmierne wypadanie sierści u psa może być spowodowane obecnością wszy, pcheł oraz świerzbowców.
- Zatrucia pokarmowe – wypadanie sierści może być spowodowane zatruciem organizmu.
- Zaburzenia hormonalne – przyczyną nadmiernego wypadania sierści u psa może być zarówno niedobór, jak również nadmiar hormonów (najczęściej tarczycowych, płciowych lub nadnerczowych).
- Zaburzenia będące wynikiem natury psychicznej – nadpobudliwość psów i związane z nią np. wylizywanie sierści może prowadzić do łysienia pupili.
- Niewłaściwa pielęgnacja związana ze zbyt rzadkim czesaniem i kąpaniem oraz korzystaniem z nieodpowiednich kosmetyków.
Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa – ważna prawidłowa dieta bogata w witaminy
Jeśli ustaliliśmy już przyczynę nadmiernego wypadania sierści, powinniśmy rozpocząć działania mające na celu ograniczenie nadmiernego linienia psa. Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa? Jeśli przyczyną jest niewłaściwa dieta, wówczas należy zainwestować w dobrej jakości produkty, bogate w witaminy oraz składniki odżywcze, których niedobór spowodował nadmierne wypadanie sierści u psa. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup preparatów witaminowych dla psów BioVit, które nie tylko wzmacniają sierść, ale również poprawiają system odpornościowy pupili, zapobiegają alergiom oraz chorobom serca i bezpłodności.
Nadmierne linienie psa – inne sposoby radzenia sobie z problemem
Sprawdzonym sposobem ograniczenia zjawiska, jakim jest nadmierne wypadanie sierści u psa jest stosowanie odpowiedniej profilaktyki, która m.in. zapobiegnie rozwojowi pcheł oraz innych pasożytów zewnętrznych. Dobrym sposobem na ograniczenie wypadania sierści u psa jest regularne czesanie oraz kąpiele z użyciem odpowiednich szamponów oraz odżywek. Sierść należy przeczesywać za pomocą szczotki lub grzebienia przynajmniej raz w tygodniu. Wyczesywać należy również martwe włosy. Jeśli domowe sposoby ograniczania nadmiernego linienia psa nie przyniosą oczekiwanych efektów, warto wówczas wybrać się z pupilem do weterynarza, który pomoże rozwiązać problem, jakim jest nadmierne linienie psa.