Nadwaga u psa – przyczyny

Jedną z głównych przyczyn nadwagi u psów jest nieprawidłowa dieta. Problemem są nie tylko zbyt częste posiłki, ale również posiłki zbyt obfite, a oprócz tego również dokarmiania między posiłkami. Nadwaga u psa to również dieta źle zbilansowana, w tym zwłaszcza karmienie jedzeniem przeznaczonym dla ludzi (tłuste resztki z talerza, słodycze) oraz karmienie kiepskiej jakości karmą.

Nadwaga psa to także niewielka ilość ruchu, czyli skracanie spacerów wyłącznie do załatwienia potrzeb fizjologicznych, a także brak dodatkowej aktywności i zabaw z właścicielem. Oczywiście należy dodać, że predyspozycje do nadwagi są większe u niektórych ras psów i rosną wraz z wiekiem. Z szybko rosnącymi kilogramami zmagać mogą się również pupile po zabiegu sterylizacji.

Ostatnia z głównych przyczyn zbyt dużej masy ciała u naszych czworonożnych przyjaciół to problemy zdrowotne – psy mające problemy z tarczycą, cierpiące na cukrzycę, a także przyjmujące środki hormonalne i różnego rodzaju leki znacznie szybciej przybierają na wadze.

Dlaczego otyłość u psa to problem, z którym należy walczyć?

Z nadwagą u psów jest podobnie jak z nadwagą u ludzi – jest to problem, do którego należy podejść poważnie, w przeciwnym razie pogłębi się. Stąd już przecież tylko kilka kroków, by problemem stała się otyłość u psa, a ta może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Nadwaga u psa może prowadzić do cukrzycy, problemów z wątrobą, chorób serca oraz problemów z układem oddechowym i układem krążenia. Źle karmione zwierzęta częściej cierpią również na schorzenia dermatologiczne, ponadto nadwaga może wiązać się również z problemami z odpornością, a także problemami ze stawami i mięśniami. Psy, których dieta jest nieodpowiednia stają się apatyczne, znacznie szybciej się męczą i krócej żyją.

Jak odchudzić psa?

Jeśli zauważysz nadwagę u psa lub wiesz, że Twój pies znajduje się w „grupie ryzyka”, nie bagatelizuj problemu. Im szybciej zaczniesz działać tym większa szansa na powodzenie. Odchudzanie psa wymaga konsekwencji i stanowczości, ale i cierpliwości – problem nie zniknie w miesiąc, ponadto wymaga zmiany nawyków do końca życia. Dobrze zacząć od wizyty u weterynarza, który przebada pupila i pomoże w ustaleniu jego prawidłowej wagi. Potrzebna będzie prawdopodobnie zmiana diety – przydatna będzie tutaj specjalistyczna karma zredukowana kalorycznie. Ma ona mniej kalorii, ale jednocześnie dostarcza psu wszystkich niezbędnych witamin i substancji odżywczych.

Pies powinien wówczas jeść częściej, ale w mniejszych porcjach – absolutnie nie wolno psa głodzić, dla „szybkiego efektu”. Konieczne będzie również stopniowe zwiększanie aktywności ruchowej pupila – należy robić to uważnie, ponieważ nadmiar ruchu u otyłego psa może źle się skończyć.

Jeśli pupil jest mocno otyły lub w grę wchodzi nadwaga u psa starszego, nie zmuszaj go do biegania i aportowania – pomocne w odchudzaniu psa będą już dłuższe powolne spacery.

Similar Posts