Mięso – główny składnik dobrej, pełnej karmy zarówno dla psów, jak i kotów.
Przyjmuje się, że karmy dla psów powinny zawierać minimum 20% mięsa (mięsa, nie mączki mięsnej, kostnej, czy produktów pochodzenia zwierzęcego), dobre karmy zawierają ponad 50% mięsa, a najlepsze mają najwięcej mięsa i są karmami, w których wszystkie składniki są bio i ekologiczne. W składzie powinna być zamieszczona informacja, z jakiego zwierzęcia jest mięso. Ten przedział procentowy dotyczy normalnych karm dla psów, inaczej sprawa ma się z karmami specjalistycznym, gdzie składem manipuluje się pod kątem problemów trawiennych, uczuleń, chorób czy nadwagi. Karmy dla kotów powinny mieć optymalnie wysoki procent mięsa, gdyż są stuprocentowymi mięsożercami.
● Tymczasem popularne, rozreklamowane i najczęściej kupowane karmy marketowe zawierają około 4% nawet nie mięsa, ale produktów pochodzenia zwierzęcego (kopyta, rogi, jednodniowe pisklęta, czy nawet sierść i niektóre części padłych zwierząt)!
UWAGA:
Mięso w karmach może być złej jakości i pochodzić z odpadów i odrzutów z ubojni. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy firma produkująca zamieszcza adnotację, że mięso używane do produkcji jest odpowiednie także do spożycia przez ludzi, tzw. Human Grade.
Producenci, którzy używają dobrej jakości produktów, najczęściej wspominają o tym na opakowaniach karm lub na swojej stronie internetowej. Dla wielu osób istotne jest także, aby mięso nie pochodziło od zwierząt z niehumanitarnego chowu przemysłowego/klatkowego, ponieważ jest przesycone hormonami oraz antybiotykami, co źle wpływa na zdrowie pupili. Te informacje także powinny być dostępne na stronie producenta.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę kupując karmę dla psa?
Jakie składniki tylko udają mięso?
– Produkty pochodzenia zwierzęcego: Jak już wspomnieliśmy, w popularnych karmach, które kupić można w marketach, mięsa jest bardzo mało, a produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli zmielone rogi, kopyta, dzioby, sierść i skóry padłych zwierząt nie mają wartości odpowiedniej do zapewnienia psu dobrej kondycji i zdrowia.
– Mączka mięsna.
– Mączka mięsno-kostna.
– Mączka kostna (najmniej wartościowa z mączek).
UWAGA!
Mączki oraz produkty pochodzenia zwierzęcego nie mogą zastępować mięsa w karmach, ponieważ powstają z produktów ubocznych oraz gorszej jakości pod względem zawartości aminokwasów, oraz innych ważnych dla psiego i kociego zdrowia składników odżywczych.
Zadbaj o swojego psa. Kupuj tylko najwyższej jakości, sprawdzoną, dobrą karmę dla psa Vollmers.pl
Dobierz karmę uwzględniając rasę psa, wielkość, wiek i usposobienie.
Zwróć szczególną uwagę na karmę dla szczeniąt. Zadbaj o nie od ich pierwszych dni.
Dobrą karmę dla szczeniaka znajdziesz w naszym sklepie internetowym w kategorii „szczenięta i młode psy„.