Odpowiednia pielęgnacja psiej sierści.


Najtrudniej dbać o sierść psów długowłosych. Czesanie może zajmować godziny, zwłaszcza jeśli pies jest sporych rozmiarów. Trzeba też nie lada systematyczności, która pozwoli cieszyć się dobrym stanem sierści pupila.


Pielęgnacja wewnętrzna

Podstawową sprawą w kwestii pięknej, zadbanej sierści psa jest jego zdrowie oraz dobra kondycja zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Tutaj ważną rolę odgrywa właściwe odżywianie. Ważne jest, aby było odpowiednio zbilansowane, wartościowe i dobrej jakości. Można też dodać do diety pupila składniki, które świetnie wpływają na wygląd sierści. Najczęściej są to witaminy oraz oleje podawane w odpowiedniej ilości, zarówno roślinne, jak i olej z łososia.

Sprawdź te produkty:
BioVit witaminy dla psów
Olej z łososia
Karma uzupełniająca


Pielęgnacja zewnętrzna


O sierść psa dbać możemy z zewnątrz poprzez kąpiele, czesanie, strzyżenie. Są to często czasochłonne a niejednokrotnie i kosztowne zabiegi, które jednak trzeba wykonywać, aby zapewnić komfort zarówno pupilowi, jak i nam samym. Tyczy się to zwłaszcza psów długowłosych.


● Kąpiele

Między mity możemy włożyć już dawne porady dotyczące tego, że psy należy kąpać jak najrzadziej. Dostępne obecnie preparaty do kąpieli są niejednokrotnie produktami delikatnymi, specjalistycznymi, które dobrać
możemy do rasy psa, a także rodzaju i długości włosa. Jeśli nie korzystasz z usług psiego fryzjera, to dobrze budować u psa dobre skojarzenia związane z kąpielą poprzez podawanie mu smakołyków. Przed kąpielą dobrze jest
rozczesać przynajmniej kołtuny. Upewnij się również, że pies załatwi swoje potrzeby fizjologiczne, zanim go zmoczysz, ponieważ gdy na dworze jest zimno, to lepiej nie ryzykować przeziębienia wychodząc z mokrym pupilem tuż po kąpieli. Jak już z pewnością wiesz, lepiej wysuszyć psa w łazience i nie dopuścić do tego, aby cały mokry biegał po mieszkaniu, ocierając się o wszystko co popadnie i rozchlapując wodę gdzie się da. Najlepiej, jeśli pupil
nie boi się suszarki, ponieważ to właśnie ona daje najszybszy efekt.


● Czesanie

Wielu specjalistów oraz właścicieli psów zgadza się co do tego, że łatwiej rozczesywać sierść, gdy jest wilgotna, rób więc to albo po kąpieli, albo przed czesaniem używaj spryskiwacza z wodą. Czesanie na sucho może osłabić sierść i uszkodzić włos, gdyż wówczas jest on najbardziej łamliwy. Nie warto też robić tego zbyt często, wystarczy po prostu nie dopuszczać do powstawania kołtunów. Pamiętaj też o tym, aby dobrać odpowiednią szczotkę do rodzaju włosa swojego pupila. 

● Strzyżenie

Ten zabieg wymaga wiele wprawy i delikatności, zatem większość opiekunów zarówno psów, jak i kotów decyduje się na tego typu pielęgnację w salonie dla pupili. Nie wszystkie rasy wymagają strzyżenia, ale dla niektórych psów jest to kwestia nie tylko komfortu, ale i zdrowia. Przestrzec trzeba przed tym, aby w miarę możliwości nie narażać zwierzaka na stres oraz zranienia, jeśli sam próbujesz podjąć się strzyżenia. Zabieg ten może zarówno psychicznie, jak i fizycznie dużo kosztować naszego pupila, warto więc zrezygnować z tego typu pielęgnacji, gdy pies jest chory czy osłabiony.
Do strzyżenia powinno przyzwyczajać się psa od pierwszych miesięcy życia, budując jednocześnie pozytywne skojarzenia.

Similar Posts