Czym jest alergia pokarmowa u psa?

Alergia to nic innego jak uczulenie, czyli silna nadwrażliwość układu immunologicznego, która wywoływana jest przez alergeny. Alergenami mogą być różnego rodzaju substancje – gdy znajdują się one w pożywieniu, mówimy o alergii pokarmowej. Do najczęściej uczulających składników psiej diety zaliczyć można między innymi drób, wieprzowinę, wołowinę, mleko, gluten, a także jajka, ryż i soję.

Pies z alergią pokarmową często cierpi na problemy dermatologiczne – zaobserwować można nadmierne drapanie się, czołganie, ocieranie o meble i zaczerwienienia skóry. W poważniejszych przypadkach pojawiają się również wyłysienia, rany i strupy.

Alergia pokarmowa u psa może również objawiać się problemami z układem pokarmowym – towarzyszą jej śluzowate biegunki, wzdęcia, gazy oraz wymioty.

Żywienie psa z alergią pokarmową – na co należy zwrócić uwagę?

Pies alergik to wbrew pozorom bardzo częsty temat, dający właścicielom duży powód do zmartwień. Najczęściej alergia pokarmowa u psa pojawia się we wczesnym wieku, jednak również te starsze zmagają się z tego typu problemami. Niektóre rasy są ponadto bardziej narażone na pojawienie się alergii pokarmowej – zaliczyć można do nich m.in. golden retrivery, buldogi francuskie, owczarki niemieckie i sznaucery miniaturowe.

Głównym sposobem przeciwdziałania negatywnym skutkom alergii pokarmowej jest dieta eliminacyjna u psa. Z zaobserwowanymi objawami alergii warto wybrać się do weterynarza, by ten ocenił stan czworonoga i potwierdził nasze przypuszczenia i doradził sposób leczenia. Jeśli lekarz potwierdzi alergię pokarmową u psa, w pierwszej kolejności należy zlokalizować alergen – najczęściej robi się próbę prowokacyjną, by sprawdzić reakcję psa na dany składnik diety.

Żywienie psa z alergią pokarmową polega na wykluczeniu z jego jadłospisu tych produktów, które wywołują niepożądaną reakcję ze strony układu immunologicznego. Pies z alergią pokarmową powinien mieć stopniowo zmienianą dietą – hipoalergiczna karma powinna być wprowadzana powoli, by układ trawienny pupila mógł się przystosować do zmian.

Dieta eliminacyjna u psa – co powinien jeść pies alergik?

Pies alergik musi mieć dietę skomponowaną tak, by mimo konieczności eliminacji alergenów, była ona pełnowartościowa i zdrowa.

Dieta eliminacyjna u psa nie jest łatwa, dlatego najlepiej sprawdzi się tu wysokiej jakości karma dla psów z alergią pokarmową. Taka karma wytwarzana jest z rzadszych gatunków mięsa, ponadto wzbogacona jest o niezbędne składniki, dzięki którym zaopatruje psi organizm we wszystkie składniki odżywcze, zapobiegając niedoborom.

Trzeba również dodać, że żywienie psa z alergią pokarmową to konsekwencja i współpraca wszystkich domowników. Sama karma dla psa alergika to za mało, jeśli nie zmienimy nawyków domowników. Nie można np. ulegać proszącemu psu i podawać minimalnych ilości pokarmów zawierających alergen (nawet jeśli bardzo je lubi), czy też podawać psu pokarmów ze stołu, gdyż mogą mu zaszkodzić.

Similar Posts