Otyłość i nadwaga to poważny problem, z którym coraz częściej walczą nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. Nieprawidłowe żywienie psów i kotów może przyczynić się do ich poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Jak nie z zrobić z pupila… pulpeta?

Nie przekarmiaj z miłości

W wielu domach panuje jeszcze przekonanie, że zwierzak „przy kości” to zwierzak szczęśliwy i zdrowy – nic bardziej mylnego. Wiele kotów i psów ma problemy z nadwagą i otyłością na skutek przekarmiania. Pupile dostają karmę suchą, jedzenie domowe, dodatkowe smakołyki i nagrody, a często jeszcze uda im się uprosić co nieco przy domowym stole lub załapać się na resztki po dziecku-niejadku. Przekarmianie z miłości (na piękne oczka) może niestety odbić się znacznie na wadze pupila, a w konsekwencji również na jego zdrowiu. Dobrze zbilansowana dieta to taka, w której nie brakuje żadnych składników odżywczych, ale również nie ma ich w nadmiarze.

Dobierz odpowiednią karmę

Wybierając rodzaj karmy dla pupila dobrze jest kierować się składem – nie warto ufać produkcji masowej, znacznie lepiej postawić na produkty naturalne, pozbawione konserwantów, sztucznych barwników i aromatów. Dobrej jakości karmy są nie tylko smaczne dla zwierząt, ale przede wszystkim pełne składników odżywczych i witamin. Karmy z tzw. produkcji masowej pełne są przede wszystkim… cukru, wypełniaczy, roślinnych zastępników, sztucznych dodatków i soli – przyczyniają się one nie tylko do nadwagi zwierząt domowych, ale również do cukrzycy, problemów ze skórą, wątrobą, nerkami.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów karm dla psów i kotów – warto trzymać się zaleceń podanych przez producenta. Karma dla szczeniaków i kociąt dostosowana jest dla zwierząt rosnących, ale nie będzie nadawała się już dla dorosłych pupili, ponieważ mają one inne potrzeby żywieniowe. Również odwrotnie – nie powinno się za szybko przestawiać młodych szczeniąt i kociąt na karmę dla zwierząt dorosłych. Inną karmę powinny ponadto otrzymywać psy dużych ras, a inną psy małych ras. Co więcej – psy aktywne powinny jeść nieco inaczej niż typowe kanapowce.

Dieta BARF

Biologically Appropriate Raw Food (BARF) to jeden z często polecanych modeli żywienia zwierząt domowych. To dieta, która oparta jest na podstawach żywienia zwierząt, które żyją w naturalnym środowisku. Konstruuje się ja samodzielnie, więc wymaga czasu i odrobiny wiedzy. Podstawą jest tu mięso – najlepiej klasy spożywczej, podroby, kości mięsne, dodatkowe suplementy, a także niewielka ilość warzyw i owoców.

Sport to zdrowie – dla zwierząt także!

By nie zrobić z pupila pulpeta należy zadbać również o odpowiednią dawkę ruchu. W zdrowym ciele zdrowy duch – tyczy się to także zwierząt domowych. Nie tylko pies, ale również kot potrzebują aktywności fizycznej – w przeciwnym razie mogą mieć problemy z otyłością, a również stawami i innymi chorobami. Zwierzę domowe, które dużo się rusza nie tylko żyje dłużej, ale również szczęśliwiej i zdrowiej – o tym marzy każdy kochający właściciel.

Similar Posts