Kto musi zapłacić podatek od psa i do kiedy należy uregulować opłatę?
Opłata za czworonoga, a konkretnie za psa została wprowadzona w 1991 roku w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Decyzja w sprawie wprowadzenia opłaty za posiadanie psa należy do rady gminy. Jest to płatność o charakterze lokalnym, dlatego zasady ustalania opłat i ich pobierania mogą różnić się w różnych regionach kraju. Jedno jest pewne – jeśli rada gminy wprowadzi opłatę, mieszkający w gminie właściciele czworonogów zobowiązani są do jej zapłaty. Zgodnie z przepisami każdy posiadający psa mieszkaniec takiej gminy powinien zarejestrować go w urzędzie gminy i odprowadzać od niego roczny podatek. Do zapłaty podatku zobowiązani są również właściciele czworonogów, które urodziły się lub nabyte zostały w późniejszych miesiącach roku – wówczas podatek będzie niższy.
Kto jest zwolniony z podatku za psa?
Mieszkańcy niektórych miast są zwolnieni z podatku za psa. Żeby sprawdzić, czy w naszej gminie pobierany jest podatek za psa, należy udać się do urzędu lub zapoznać się z informacjami podanymi w gminnym Biuletynie Informacji Publicznej. Bez względu na decyzję gminy istnieją również przypadki osób, które są zwolnione z podatku – należą do nich między innymi rolnicy posiadający nie więcej niż dwa psy. Z podatku za psa zwolnione są także osoby po 65 roku życia, które prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe, a także osoby niepełnosprawne posiadające psa asystującego, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (nawet jeśli ich pies nie pracuje jako przewodnik) oraz personel dyplomatyczny. Należy pamiętać, że w wymienionych wyżej przypadkach zwolnienie z podatku dotyczy posiadania jednego psa (wyjątkiem są rolnicy, których zwolnienie dotyczy max. dwóch posiadanych psów). Jeśli osoby te posiadają większą ilość psów, za drugiego i każdego kolejnego (a w przypadku rolników za trzeciego i każdego kolejnego) będzie trzeba zapłacić. W niektórych gminach podatek od psa nie musi być płacony również przez osoby, które zaadoptowały zwierzaka ze schroniska lub wysterylizowały psa, a także zwolnione są z podatku osoby, które posiadają psy oznakowane chipem.
Wysokość podatku od psa w 2020 roku
Opłata za posiadanie czworonoga zależna jest od regionu, ponieważ stawki podatku za psa ustalane są w gminach. Górna granica tej opłaty określana jest przez Resort Finansów – w roku 2020 górny limit podatku za psa to 125,40 zł i jest to kwota o dwa złote wyższa niż w roku poprzednim. Podatek od psa płaci się raz w roku i należy dopilnować terminu, w przeciwnym razie mogą zostać naliczone odsetki. Tegoroczny podatek za psa w większości gmin należy opłacić do 30 kwietnia, jednak i tu zdarzają się wyjątki, dlatego warto sprawdzić termin w swoim urzędzie. Choć opłata za psa jest nadal dość kontrowersyjna i nie wszyscy ją uiszczają, warto zaznaczyć, że pieniądze pochodzące z podatku za czworonoga w większości przekazywane są przez gminę na cele związane z opieką nad zwierzętami. Część kwoty przeznaczana jest np. na wsparcie schronisk dla zwierząt, część natomiast na pojemniki na psie nieczystości i dystrybutory na woreczki.