Szkolenie psów – czy jest potrzebne?

Czy warto szkolić psy? Oczywiście! Psy bardzo lubią się uczyć, ponadto jasno ustalone zasady są bardzo ważne, by wiedziały, jakiego zachowania się od nich oczekuje. Bez ustalonych reguł pies będzie czuł się zagubiony, ponadto nie będzie rozumiał naszej irytacji, gdy zrobi coś, co w naszym przekonaniu jest „złe”. Szkolenie psa to nie tylko nauka najbardziej znanych komend, jak np. „siad” czy „daj łapę”, ale również nauka opanowania i posłuszeństwa, co może pomóc we wspólnych spacerach, a także w spotkaniach z innymi psami i ludźmi. To wreszcie większe bezpieczeństwo pupila – np. w sytuacjach stresujących czy w pobliżu ruchliwej ulicy, gdzie będzie wiedział, jak należy się zachować. Czy samodzielna tresura psa jest możliwa? Tak, o ile właściciel posiada stosowną wiedzę, cierpliwość i czas. Oczywiście różne rasy psów to różne predyspozycje do nauki, ponadto należy również pamiętać o charakterze pupila i jego temperamencie – różne psy mogą odmiennie reagować na próby tresury. Niekiedy potrzebne może okazać się wsparcie szkoleniowca, który będzie wiedział najlepiej, jak wytresować psa opornego na naukę.

Jak szkolić psa młodego?

Nie bez powodu mówi się, że „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Dzieci uczą się najszybciej – dotyczy to nie tylko ludzi, ale również zwierzęcych dzieci. Jak szkolić psa, by było to efektywne? Zacząć jak najszybciej. Szczeniaki są ciekawe świata i chętne do poznawania nowych rzeczy. Co prawda dość szybko się nudzą i łatwo rozkojarzają, jednak szkolenie psów młodych jest najłatwiejsze. Jak szkolić szczeniaka? Najlepiej robić to poprzez zabawę, pamiętając jednocześnie o tym, że samodzielna tresura psa małego to przede wszystkim budowanie więzi i długotrwałych relacji na linii pies-właściciel. Odpowiedzią na pytanie, jak wytresować psa, jest spokój i pozytywne reakcje. Efektywne szkolenie szczeniaka to system nagród – bez negatywnych emocji i kar, a tym bardziej przemocy, ponieważ zastraszone zwierzę to znerwicowane zwierzę, które nie będzie mogło uczyć się efektywnie. Tresując szczeniaka należy być zatem cierpliwym, ale nie można zapominać o konsekwencji. Czasowe odstępstwa od ustalonych zasad sprawią, że pupil poczuje się zdezorientowany, przez co trudniej będzie go czegokolwiek nauczyć.

Jak wyszkolić psa dorosłego?

Wielu właścicieli zadaje sobie pytanie, czy można wyszkolić dorosłego psa. Odpowiedź brzmi oczywiście TAK, jednak może być to nieco trudniejsze i trwać dłużej niż samodzielna tresura psa młodego. Utrwalone przez lata zachowania i nawyki trudniej wyeliminować, jednak szkolenie psa starszego wcale nie jest niemożliwe. Mitem jest, że psy uczą się do określonego wieku. Szkolenie psów starszych wymaga od opiekuna cierpliwości i czasu, ale przy odpowiednim podejściu zaprocentuje w przyszłości. W szkoleniu psa pomocne będą różnego rodzaju bodźce pozytywne – np. smakowe nagrody oraz zdrowe smakołyki – tego typu motywacja pomoże starszemu pupilowi w nauce i sprawi, że będzie ona przyjemniejsza i bardziej efektywna.

Similar Posts